Award Winners

2015 Historic Shaw Art Fair Awards

The D.J. Stamm Award for Excellence in Glass Artistry – $1000
Nolan Prohaska – Glass
Hudson, Wisconsin

Best of Show – $1000
Thomas Wargin – Sculpture
Menomonee Falls, Wisconsin

Jonathon Collins Hoare Award – $350
Ronnie Phillips – Mixed Media
Litonia, Georgia

Fine Art Category

First Place – $500
Ann Powell – Mixed Media
Milwaukee, Wisconsin

Second Place – $350
William Lemke – Photography
Waukesha, Wisconsin

Third Place – $250
Mark Hurd – Digital
St. Louis, Missouri

Fourth Place – $150
Steve Nowatzki – Printmaking
Minneapolis, Minnesota

Fine Craft Category

First Place – $500
Nathan Grubich – Clay
Ludington, Michigan

Second Place – $350
Meri Taylor – Jewelry
St. Louis, Missouri

Third Place – $250
Tom & Susan Mason – Wood / Metal
Norwood, Missouri

Fourth Place – $150
Kay Rice – Fiber Arts
St. Louis, Missouri

2014 Historic Shaw Art Fair Awards

The D.J. Stamm Award for Excellence in Glass Artistry – $1000
Nolan Prohaska – Glass
Hudson, Wisconsin

Best of Show – $1000
Lawrence Oliverson – Photography
Sullivan, Wisconsin

Jonathon Collins Hoare Award – $350
Ronnie Phillips – Mixed Media
Litonia, Georgia

Fine Art Category

First Place – $500
Thomas Wargin – Sculpture
Menomonee Falls, Wisconsin

Second Place – $350
C. Alana Tibbets– Mixed Media
Edwardsville, Illinois

Third Place – $250
Ginny Herzog – Painting
Minneapolis, Minnesota

Fourth Place – $150
Marina Terauds – Printmaking
North Branch, Michigan

Fine Craft Category

First Place – $500
Nathan Grubich – Clay
Ludington, Michigan

Second Place – $350
Meri Taylor – Jewelry
St. Louis, Missouri

Third Place – $250
Bob Daily – Wood/Metal
Rochester Hills, Michigan

Fourth Place – $150
Jill Hunter – Fiber Arts
Minneapolis, Minnesota

2013 Historic Shaw Art Fair Awards

Best of Show – $1000
Lawrence Oliverson – Photography
Sullivan, Wisconsin

The D.J. Stamm Award for Excellence in Glass Artistry – $1000
Kaeko Maehata – Glass
Augusta, Missouri

Jonathon Collins Hoare Award – $350
Ginny Herzog – Painting
Minneapolis, Minnesota

Fine Art Category

First Place – $500
Thomas Wargin – Sculpture
Menomonee Falls, Wisconsin

Second Place – $350
William Lemke – Photography
Waukesha, Wisconsin

Third Place – $250
Corrine Smith – Mixed Media
Rock Island, Illinois

Fourth Place – $150
Ronnie Phillips – Mixed Media
Litonia, Georgia

Fine Craft Category

First Place – $500
Jeremy Taylor – Wood/Metal
Mattoon, Illinois

Second Place – $350
John Herbon – Clay
St. Ignace, Michigan

Third Place – $250
Ryan Myers – Clay
Madison, Wisconsin

Fourth Place – $150
Michael Schwegmann – Clay
Champaign, Illinois

2012 Historic Shaw Art Fair Awards

Best of Show – $1000
Mark and Carol Reynolds – Wood/Metal
Austin, Texas

The D.J. Stamm Award for Excellence in Glass Artistry – $1000
John Blackwell and Erin Bild – Glass
High Ridge, Missouri

Arnold E. Boedeker Award for Painting and Printmaking– $1000
CC Barton – Printmaking
Salida, Colorado

Jonathon Collins Hoare Award – $350
Bruce Holwerda – Painting
Hoover, Alabama

Fine Art Category

First Place – $500
Benjamin Guffee – Painting
Saint Louis, Missouri

Second Place – $350
Christina Smith – Drawing
Fayetteville, Arkansas

Third Place – $250
John Mowen – Sculpture
Nevada City, California

Fourth Place – $150
Sondra Wampler – Mixed Media
Paso Robles, California

Fine Craft Category

First Place – $500
Jef Raasch – Clay
Milwaukee, Wisconsin

Second Place – $350
Obayana Ajanaku – Jewelry
Decatur, Georgia

Third Place – $250
John & Carolyn Ruff – Jewelry
Springfield, Missouri

Fourth Place – $150
Stephen Kostyshyn – Fiber Arts
Cedar, Michigan

Outstanding Service Award
Obayana Ajanaku – Jewelry
Decatur, Georgia
Friday demonstration for the students at Sherman Elementary School in the Shaw Neighborhood

2011 Historic Shaw Art Fair Awards

Best of Show
Thomas Wargin

DJ Stamm Award for Glass
Kevin Lubbers

Boedecker Award for Painting
Bruce Holwerda

Collins-Hoare Award for Fine Art
Bradley Brauer

Fine Art Category

First Place
John Mowen

Second Place
Peggy Furlin

Third Place
Lynn Devine-McDonald

Fourth Place
Alan Klug

Fine Craft Category

First Place
Ray Jones

Second Place
Sandi Garris

Third Place
Sheldon Ganstram

Fourth Place
Randall Riemer